NARZĘDZIALight Pollution Map
Strona internetowa zawierająca mapę zanieczyszczenia światłem. Stanowi niezbędne narzędzie podczas wyboru miejsca do nocnych obserwacji. Dane pochodzą z instrumentu VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer Suite) znajdującego się na pokładzie satelity Suomi NPP. Mapa z dużą dokładnością pokazuje intensywność oświetlenia w wybranym miejscu na Ziemi.

www.lightpollutionmap.info

Solar System Scope
Strona internetowa zawierająca interaktywną symulację działania Układu Słonecznego. Pozwala na zapoznanie się z własnościami i orbitami poszczególnych obiektów Układu Słonecznego - począwszy od planet, przez ich księżyce, aż do wybranych planetoid i komet. Możemy obserwować położenie i ruch wszystkich obiektów w wybranym dniu i godzinie.

www.solarsystemscope.com

Stellarium
Stellarium to darmowy program, pozwalający wykorzystać komputer jako wirtualne planetarium. Umożliwia śledzenie położenia obiektów na niebie dla obserwatora w dowolnej lokalizacji i dowolnym czasie na Ziemi. Podstawowy katalog programu zawiera ponad 600 000 gwiazd, planety wraz z ich księżycami, wszystkie obiekty z katalogu Messiera (w tym zdjęcia mgławic i galaktyk) oraz ilustracje gwiazdozbiorów. Liczbę dostępnych obiektów można powiększyć poprzez instalację dodatkowych katalogów. Program pozwala na śledzenie wielu zjawisk astronomicznych, takich jak deszcz meteorów, zaćmienie Słońca i Księżyca czy tranzyty ciał niebieskich. Stellarium idealnie sprawdzi się jako narzędzie edukacyjne do nauczania o nocnym niebie, jako pomoc podczas planowania nocnych obserwacji lub po prostu jako ciekawostka umożliwiająca śledzenie nieba w czasie rzeczywistym.

www.stellarium.org

Strasbourg astronomical Data Center
Portal zawierający wiele szczegółowych informacji na temat obiektów astronomicznych, w tym bazę danych SIMBAD oraz atlas Aladin. SIMBAD to katalog zawierający dane ponad ośmiu milionów obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego. Obiekty można wyszukiwać poprzez nazwę, symbol, współrzędne oraz przy użyciu wielu innych kryteriów. Aladin to interaktywny atlas nieba stworzony na podstawie zdjęć astronomicznych. Narzędzie umożliwia automatyczne pobieranie informacji z katalogów astronomicznych i baz danych, dzięki czemu uzyskujemy szczegółowy opis każdego obiektu.

cds.u-strasbg.fr

WorldWide Telescope
WorldWide Telescope to oprogramowanie działające jako wirtualny teleskop, łączący w jedną rozległą panoramę wszechświata terabajty zdjęć z takich teleskopów jak Hubble, Chandra czy Spitzer. Pozwala na płynne przeglądanie i powiększanie nocnego nieba oraz oglądanie panoram wykonanych z powierzchni Księżyca czy Marsa. Umożliwia także obserwacje na różnych długościach fal, dzięki czemu możemy np. obejrzeć rentgenowski widok nieba lub zobaczyć chmury wodoru oświetlane przez wysokoenergetyczne promieniowanie pochodzące z pobliskich gwiazd w Drodze Mlecznej. Z narzędzia można korzystać bezpośrednio przez stronę lub pobrać i zainstalować na komputerze.

www.worldwidetelescope.org
Marcin Nowakowski
kontakt@blizejkosmosu.pl